لطفا اعتراضات خود پيرامون مطالب ثبت شده توسط کاربران را به آدرس info [at] answerland.ir ارسال فرمایید

سردترین شهر ، روستا (مناطق مسکونی) در ایران کجاست؟

+1
آب و هوا پرسیده شد 7 سال پیش توسط Omidan نقره (9,180)
Share

1 پاسخ

+1

خراسان: آيا مي دانستيد ۹۰درصد يخ جهان در قاره قطب جنوب با دماي 89.4 درجه سانتي گراد زير صفر واقع شده است، آن قدر يخ که مي توانيد با آن ها بلوکي ازيخ به اندازه هرم بزرگ «گيزا» براي هر انسان روي کره زمين بسازيد! يا اين که کوير لوت در ايران با دماي ۷۱درجه سانتي گراد دارنده بالاترين درجه حرارت ثبت شده در سطح کره زمين است.در اين مطلب با گرم ترين و سردترين نقاط کره زمين و شگفتي هاي آن ها آشنا مي شويد.

ايستگاه «ووستاک»: اين محل که زماني محل حضور متخصصان شوروي سابق بود و اکنون به محل تجمع متخصصاني از روسيه، آمريکا و فرانسه تبديل شده، در فاصله هزار و ۲۵۳کيلومتري قطب جنوب و هزار و ۲۶۰کيلومتري نزديک ترين ساحل دريايي واقع شده است.

ضخامت پوشش يخ در ايستگاه «ووستاک» روسيه بالغ بر ۳هزارو۷۰۰متر است . اين ايستگاه در ارتفاع ۳هزارو۵۰۰متري بالاتر از سطح دريا قرار گرفته و ضخامت پوشش يخ در اين ايستگاه بالغ بر ۳هزارو۷۰۰متر است.در سال۱۹۸۳ رکورد درجه حرارت 89.2 درجه سلسيوس زير صفر در اين منطقه به ثبت رسيد.اين دومين دماي پاييني بوده که تاکنون روي کره زمين به ثبت رسيده است.درجه حرارت هوا در اين منطقه حتي در تابستان از ۲۱ درج ه سانتي گراد زير صفر فراتر نمي رود. البته با وجود تمامي اين شرايط ناگوار آب و هوايي، در تمام طول سال عده اي در «ووستاک» در حال کارند.در اين ايستگاه تحقيقاتي خورشيد هرگز در زمستان بالا نمي آيد.محل قرار گرفتن اين ايستگاه در ارتفاع ۳هزارو۵۰۰متري موجب کاهش بيش از پيش دماي آن شده است.

شهر «ياکوتز» واقع در شرق سيبري: اين شهر با جمعيت ۲۰۰هزار نفر و دماي ۴۰ درجه سانتي گراد زير صفر يکي از سردترين نقاط جهان است.در اين شهر اگر عينک داشته باشيد، در اثر شدت سرماي هوا، عينکتان خرد مي شود! ساکنان اين شهر اغلب کت هاي پوست مي پوشند و حتي مژه هايشان در بيرون از منزل يخ مي زند!

قاره قطب جنوب «Antarctica» : اين قاره سردترين قاره جهان است که به دليل سرما و بادهاي شديد و وجود يخ هاي شناور تاکنون ناشناخته مانده است.سردترين ناحيه اين منطقه «فلات قطبي» است که در طول مرکز بزرگ ترين لايه يخي جهان امتداد يافته است.ضخامت يخ اين منطقه اغلب ۳کيلومتر است که ارتفاع اين فلات را به بيش از ۳هزار متر رسانده است.اين ارتفاع بسيار زياد يخ موجب مي شود که هواي اين فلات در سرتاسر جهان بي نهايت سرد باشد. اين فلات حتي از قطب جنوب نيز سردتر است.

قاره قطب جنوب در واقع سرزمين «ترين ها» است چرا که سردترين، پربادترين و مرتفع ترين قاره جهان با ارتفاع ۲هزارو۳۰۰متر بالاتر از سطح درياست.گر چه اين منطقه پوشيده از يخ است اما کمترين بارش را در دنيا دارد و حتي از صحراي بزرگ آفريقا کمتر داراي بارندگي است و به همين دليل عنوان بزرگ ترين صحراي جهان را از آن خود کرده است، در واقع بيشتر مردم تصور مي کنند که بيابان به يک مکان داغ، خشک و خالي از سکنه گفته مي شود اما معناي واقعي بيابان به هر محل جغرافيايي اطلاق مي شود که شاهد بارندگي بسيار بسيار کم باشد، البته با وجود اين شرايط بسيار سخت زندگي، دانشمندان در تمام مدت سال در آزمايشگاه هايي مجهز در اين منطقه در حال تحقيق روي موضوعات مهمي همچون سفرهاي فضايي و ابداع فناوري هاي جديد براي اکتشافات ديگر سيارات و يافتن فضايي ها هستند.

دماي هوا در اين ناحيه به 89.4 درجه سانتي گراد زير صفر مي رسد و بادهايي با سرعت ۳۰۴کيلومتر در ساعت در اين منطقه مي وزد. ماهي هايي که در اعماق آب هاي اين قاره زير کيلومتر ها يخ زندگي مي کنند، در بدن خود حاوي ضديخ هاي طبيعي هستند.جزيره «Ellesmere» در کانادا: «السمر» يک جزيره وسيع است و در واقع دهمين جزيره بزرگ جهان محسوب مي شود اما اين جزيره يک بهشت استوايي نيست بلکه بياباني از يخ در نزديکي قطب است. متوسط دما در اين منطقه ۲۰ درجه سانتي گراد زير صفر است که در زمستان به ۴۰ درجه سانتي گراد زير صفر مي رسد. اين جزيره با وجود وسعت بسيار، در سال ۲۰۰۵ تنها ۱۷۰ سکنه دائم داشته است. در اين جزيره تنها ۳ منطقه مسکوني وجود دارد با اين وجود به دليل سرماي شديد و انزوا، اين جزيره سالانه گردشگران بسياري را به خود جلب مي کند البته پرواز به اين منطقه براي شما ۲۰ هزار دلار هزينه در بردارد!

پاسخ داده شد 7 سال پیش توسط سیاوش (790)

پاسخ شما

پس از درج پاسخ و یا نظر ، مراتب به نشانی مقابل ایمیل شود:
توجه:ایمیل شما برای مقاصد تبلیغاتی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
سیستم تطبیق کد امنیتی:
جهت اجتناب از سیستم تطبیق کد امنیتی ورود و یا ثبت نام نمایید.

پرسشهای مرتبط

+1
0
219 views آب و هوا پرسیده شد 7 سال پیش توسط Omidan نقره (9,180)
0
1
393 views آب و هوا پرسیده شد 7 سال پیش توسط Omidan نقره (9,180)
0
1
3,849 views اجتماع پرسیده شد 7 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,460)
0
1
+1
2
724 views آب و هوا پرسیده شد 8 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,460)
2011
BETA