لطفا اعتراضات خود پيرامون مطالب ثبت شده توسط کاربران را به آدرس info [at] answerland.ir ارسال فرمایید

سن طبیعی حرف زدن کودکان چه سنی است؟

+2
نوزادان و کودکان پرسیده شد 6 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,400)
Share

8 پاسخ

+3

كودكان در چه سني بايد بابا و مامان بگويند، كي بايد اسم اشيا را ياد بگيرند و چه وقت جمله بسازند
پيشرفت تكلم كودك در 2 سالگي، با اداي جملات 2-3 كلمه‌اي است
پسر شما 2 ساله شده و هنوز نمي‌تواند حرف بزند. فقط 2 تا 3 كلمه بلد است و بس! پيش خودتان كه او را با هم سن و سال‌هاي خودش مقايسه مي‌كنيد، فكر مي‌كنيد كه كمي از آنها عقب‌تر است، و يا به خاطر مي‌آوريد كه خواهرش كه توي اين سن بود، كامل جمله‌بندي مي‌كرد و حرف مي‌زد؟ با وجود همه اين چيزها، به اميد اينكه نبايد نگران بود و او هم حرف زدنش درست مي‌شود، رفتن پيش دكتر را عقب مي‌اندازيد، پيش خودتان مي‌گوييد بعضي بچه‌ها زود راه مي‌افتند، بعضي‌ها هم زود حرف مي‌زنند، بچه ما سالم است و جاي نگراني نيست.
اين، داستان بسيار شايعي است كه براي اغلب پدر و مادرهايي كه بچه‌هايشان خوب حرف نمي‌زنند پيش مي‌آيد و به جز در مواردي كه پدرومادر متوجه كندي رشد بچه در بقيه زمينه‌ها هم بشوند، اغلب خيلي دير به فكر درمان اين مسئله مي‌افتند. دانستن اين موضوع كه در تكلم و يادگيري زبان، چه چيزهايي طبيعي و چه چيزهاي غير طبيعي هستند، به پدر ومادرها كمك خواهد كرد كه بفهمند روند تكامل كودكشان خوب است يا نه و چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنند.
قبل از 12 ماهگي
براي بچه‌هاي اين سن، مهم‌ترين مسئله‌اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد، استفاده از صدا براي برقراري ارتباط با محيط اطراف است. صدا درآوردن و اغوپغو كردن، شروع اين ماجراست. هرچه بچه بزرگتر مي‌شود يعني درحدود سن 9 ماهگي، شروع به اداي اصوات تكراري مي‌كند و مي‌تواند كلماتي مثل <ماما> را ادا كند. البته ممكن است در اين سن متوجه معني كلمه نشود. در اين سن كودك بايد نسبت به صدا، عكس‌العمل نشان دهد. بچه‌هايي كه با دقت و توجه اطرافشان را نگاه مي‌كنند ولي نسبت به صدا عكس‌العمل نشان نمي‌دهند، بايد از نظر مشكلات شنوايي بررسي شوند.
12 تا 15ماهگي
در صداهايي كه بچه‌هاي اين سنين توليد مي‌كنند، اصوات مختلفي شنيده مي‌شود و علاوه بر آن، كودك بايد بتواند، حداقل 1 يا 2 كلمه را به طور صحيح ادا كند(البته به جز ماما و دد.) در اغلب موارد بچه اداي <اسم اشياء> را زودتر ياد مي‌گيرد مثل توپ. در اين سن كودك بايد صحبت اطرافيان را متوجه شود و دستورهاي يك مرحله‌اي مثل <عروسك را به من بده>، <بنشين>، .<بيا> و...را اجرا كند.
18 تا 24ماهگي
در سن 18 ماهگي، كودك بايد دامنه لغاتي در حد 20 لغت و در سن 2 سالگي در حد 50 لغت داشته باشد. پيشرفت تكلم كودك در 2 سالگي، با اداي جملات 2-3 كلمه‌اي است. در اين سن كودك به راحتي جمله مي‌سازد و مفاهيم و خواسته‌هاي خود را با جملات تركيبي بيان مي‌كند، به طوري‌كه افراد غريبه كه با حرف زدن كودك آشنايي ندارند، حداقل نصف حرف‌هاي كودك را متوجه مي‌‌شوند (اطرافيان نزديك ممكن است اكثر حرف‌هاي كودك را بفهمند) علاوه بر اين در اين سن، كودك قادر است دستورات 2 مرحله‌اي را هم اجرا كند مثل <عروسكت را زمين بگذار و توپ را بردار>!

2 تا 3سالگي
در اين سن دامنه لغات كودكي بسيار افزايش مي‌يابد و از حد شمردن مي‌گذرد، كودك مي‌تواند به راحتي، چند كلمه را با هم تركيب كند و جمله بسازد. افراد غريبه مي‌توانند در حدود سه‌چهارم صحبت‌هاي كودك را متوجه شوند. در اين سن قدرت فهم و درك مطلب كودك هم افزايش قابل توجهي پيدا مي‌كند و به طور مثال كودك به راحتي مفهوم دو جمله <توپ را روي ميز بگذار> و يا <توپ را زير تخت بگذار> را مي‌فهمد. در اين سن، كم‌كم شناخت رنگ‌ها آغاز مي‌شود و كودك مفاهيم بزرگ و كوچك را هم ياد مي‌گيرد و فرق توپ بزرگ و كوچك را مي‌فهمد.
تاخير در تكلم، چرا و به چه علت است ؟
عوامل متعددي مي‌توانند باعث ايجاد اشكال در تكلم كودك شوند. تاخير تكلم در بچه‌اي كه از جهات ديگر سالم است و رشد طبيعي دارد ممكن است به علت مشكلاتي در دهان مثل اختلالات زبان و يا كام باشد. در برخي از بچه‌هايي كه دچار اختلال تكلم هستند، مشكلاتي در اعصاب حركتي وجود دارد و كودك در استفاده از لب‌ها، زبان و فك براي صحبت كردن دچار مشكل است. در اين بچه‌ها ممكن است اختلال تكلم به تنهايي يا همراه با ساير اختلالاتي مثل اشكال در تغذيه باشد.

 

پاسخ داده شد 6 سال پیش توسط Nobody نقره (13,710)
0
با سلام

من پسری 22 ماهه دارم  وزن تولدش  حدود هزار و هفتصد گرم بود در حال حاضر فقط دو یا سه کلمه بابا مامان و به به را میگوید. از لحاظ هوش مشکلی ندارد از نظر وزن نیز خوب است
برای به حرف امدنش چه باید بکنم؟
پاسخ داده شد 5 سال پیش توسط میهمان
0
با سلام و عرض ادب
شما پرسش خود را در جای مخصوص پاسخ مطرح کرده اید. لطفا سوالات خود را مستقلا با استفاده از فیلد بزرگ نارنجی Quick Ask یا دکمه دایره ای شکل قرمز بالای صفحه (پرسیدن) مطرح بفرمایید.
http://www.answerland.ir/ask

اینبار بنده این کار رو برای شما انجام دادم:
Click Here
پاسخ داده شد 5 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,400)
0
سلام کودک من الان 16 ماه و 2 هفته دارد ما در ترکیه زندگی میکنیم و حدود یکسال دیگر به آمریکا میرویم دختر من در حال حاضر بعضی از کلمات را ترکی میگوید
و من نمیدانم که چه زبانی را باید به او یاد بدهم
من خودم دوست دارم که اول زبان مادریش را یاد بگیرد که فراموشش نشود
لطفا ممنون میشوم که کمکم کنید
مارال
پاسخ داده شد 5 سال پیش توسط میهمان
0
سلام . من پسر 20 ماهه ای دارم که چند کلمه بیشتر حرف نمی زند . او فقط خیلی خوب سلام می کند. کاملا هم متوجه حرف های من می شود . ولی تمایلی به حرف زدن ندارد.نمدانم چرا . حتی به من مامان هم نمیگوید. به ندرت بعضی وقت ها میگوید مامان .
خواهشمندم مرا راهنمایی کنید. در ضمن مشکل شنوایی هم ندارد.ممنون.
پاسخ داده شد 4 سال پیش توسط میهمان
0
دوستان لطفا پرسش خود را بصورت مستقل و با استفاده از دکمه قرمز رنگ بالای صفحه مطرح کنید. چون سیستم این وبسایت به این صورته که غیر از مطلب اول که پرسش هست فقط و فقط زیرش باید جواب مطرح شه نه سوال دیگه ای.

سوالات تون رو جدا مطرح کنید (از عنوان خیلی بلند استفاده نکنید و توضیح کافی در مورد سوالتون بنویسید که در سرعت پاسخگویی تاثیر زیادی دارد.)

دکمه پرسیدن:
پاسخ داده شد 4 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,400)
0
با سلام
من پسری پنج ساله دارم که مرتب با خودش حرف میزند نمی دانم چه باید بکنم  بعضی وقتها ساعتها باخودش در اتاق یا کنار من حرف میزند و حتی خودش را مخاطب قرار میدهد
پاسخ داده شد 4 سال پیش توسط میهمان
0
سلام من یه دختر دارم متولد 22 اسفند 91 جمله نمیسازه فقط کلمه میگه در حدود سی تا چهل کلمه رو ادا میکنه ولی وقتی چیزی میخواد میگه بده نمیگه مامان بده به نظرتون ببرمش دکتر
پاسخ داده شد 3 سال پیش توسط میهمان

پاسخ شما

پس از درج پاسخ و یا نظر ، مراتب به نشانی مقابل ایمیل شود:
توجه:ایمیل شما برای مقاصد تبلیغاتی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
سیستم تطبیق کد امنیتی:
جهت اجتناب از سیستم تطبیق کد امنیتی ورود و یا ثبت نام نمایید.

پرسشهای مرتبط

+1
1
181 views نوزادان و کودکان پرسیده شد 5 سال پیش توسط viuna الماس (62,860)
0
1
671 views نوزادان و کودکان پرسیده شد 6 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,400)
0
1
299 views نوزادان و کودکان پرسیده شد 5 سال پیش توسط viuna الماس (62,860)
0
2
524 views نوزادان و کودکان پرسیده شد 6 سال پیش توسط Asasi مروارید (29,400)
2011
BETA